Naše muzeum je soukromé a vzniklo díky vášni pro historické panenky. Paní Dobromila Filová jako dětská lékařka má k dětem stále blízko, proto nikoho nepřekvapuje její vášeň pro panenky.

Panenky sbírá celý život, vozí si je jako suvenýry z cest, dostává je od pacientek i rodiny. Později se začala zabývat historickými panenkami a ty nakupuje v čechách a především ze zahraničí, často poškozené těsně před vyhozením. Některé potom opraví, obleče a následně vystaví. Později k panenkám přibyly i tzv. domečky. Jedná se o modely domečků a pokojíčků na hraní. Výjimkou nejsou ani různé provozovny - obchody, autoopravna, nemocnice nebo třeba medvědí škola. Nakonec se přidávají i historické hry a hračky, se kterými si děti hráli před spoustou let. 

Ke vzniku muzea vedli 2 hlavní impulzy. Prvním impulzem bylo to, že už se jednoduše sbírky nevešli paní Filové do domu a bylo tedy nutné najít místo pro skladování. Druhým impulzem je, že stále více lidí se chtělo podívat na její rozsáhlou sbírku rozprostřenou ve všech pokojích domu. Toto tedy dalo vzniknout nápadu muzea a po vybrání výborných prostor hned naproti zámku bylo jasno. 

Ode dne otevření prošlo muzeum mnoho dětí i dospělých a všichni si užili krásné chvíle obklopené předměty zábavy a dozvěděli se nové věci o panenkách a hračkách v minulosti. Případný výtěžek jde na opravu stávajících exponátů a na nákup nových zajímavých panenek nebo hraček.

Přijďte si k nám také užít chvíle zábavy a poznání! Vaše Muzeum domečků, panenek a hraček v Litomyšli.